Mimoni – prímestský tábor plný rozmanitých ľudí

DSC_0790(6.-10.7.2015, Bardejov) Saleziánske tábory v Bardejove majú dlhoročnú tradíciu. Viaceré deti si už ani nedokážu predstaviť pár prázdninových dní strávených inak ako v oratóriu počas prímestského tábora. A práve uplynulý týždeň sa niesol v spomínanej atmosfére. Spolu so 190-timi deťmi a 70-timi animátormi sme sa v spoločnosti žltých Mimoňov preniesli do rozprávky.

Dni sa už tradične začínali svätou omšou a po jej skončení nasledoval samotný program dňa. Scénky, hry, obedná pauza, tancovanie, športovanie, ale i debatné krúžky počas prestávok-to všetko sa dá zvládnuť počas ôsmich hodín strávených v prímestskom tábore. Samozrejme, nechýbala ani povestná návšteva kúpaliska, ktorá našťastie neostala len pri pozeraní na vodnú hladinu. Jedinečná atmosféra tábora sa nedá opísať niekoľkými slovami. Je potrebné ju zažiť a vnímať každý i ten najmenší detail okolo vás. Je podstatné venovať všetok svoj čas, pochopenie a úsmev deťom, ktoré prišli, aj keď už mnohokrát nevládzete. Je dôležité počúvať a dať odpoveď. Až potom možno hovoriť o táborovej atmosfére, ktorá bola opäť raz jedinečná. Nie je to zážitok len pre decká, ale rovnako i pre animátorov. Nie sme stroje s gombíkom, ktoré možno ráno zapnúť a večer vypnúť. Každý pocit v nás ostáva a niektoré sa vryjú ozaj hlboko do našich sŕdc.

Inak to nevnímam ani ja, animátorka. Posledných desať rokov som mala možnosť prežiť nespočetné množstvo chvíľ s deťmi vrámci táborov. Každý z nich je iný, niečím výnimočný a zvláštny, rovnako ako každé dieťa, ktoré spoznáte a ktoré je vám na pár dní zverené. Podstata aj tohto tábora bola ukrytá v ľuďoch, nových zážitkoch a neopakovateľných situáciách. Možno aj uplynulé dni budú tými, na ktoré si o niekoľko rokov deti a animátori spomenú pri slove – leto 2015.

Podstata prvého prímestského tábora bola prostá a pritom tak vzácna. A to predovšetkým v dnešnej dobe. Je dôležité obohatiť svojou prítomnosťou, skutkom, či slovom život toho druhého. Zaujímať sa o iných, spoznávať ich, snažiť sa pomôcť. Byť tu pre druhých. To je jadro každého dobrého tábora. Ich dôležitosť sa nezakladá na hrách, ale na ľuďoch, ktorí sú jeho súčasťou a na vzájomnom strete rôznych generácií.

Mária   Gajdárová

[Best_Wordpress_Gallery id=“16″ gal_title=“Mimoni 2015″]

Najnovšie články