Za don Boscom mládež kráča – mladí v jeho rodisku

DB200titulkaKoncom júla sa skupina mladých ľudí, ku ktorým sa pripojilo aj zopár rodiniek s deťmi, vydali na púť za don Boscom spojenú s výletom po severnom Taliansku. Samotnému odchodu predchádzala duchovná príprava formou don Boscových myšlienok spojených s príbehmi.

Prvou a najdôležitejšou zastávkou bol Turín a Colle don Bosco. Účastníci mali jedinečnú možnosť pocítiť don Boscovho ducha priamo na miestach jeho narodenia a pôsobenia. Navštívili jeho rodný dom, ako aj rodný dom Dominika Savia a mamy Margity, strávili nejakú chvíľu na Valdoccu, obzreli si Pinardiho kaplnku, kostol sv. Františka Saleského a samozrejme aj baziliku Panny Márie Pomocnice. Počas troch dní strávených v tomto meste mali možnosť vidieť aj múzeum automobilov, Egyptské múzeum, prešli sa mestom, nadšencom futbalu neušiel ani štadión Juventus Turín, niekdajšie kráľovské sídlo Venaria Reaale malo tiež čo ponúknuť. Po načerpaní takého duchovna spojeného s kultúrou sa kroky cestovateľov pobrali do Janova. Slnečný deň využili návštevou oceanária, prístavu, ako aj miestnych pamiatok. Večer dorazili do campingu v Pise, ktorý ich veľmi milo prekvapil vybavenosťou a celkovou atmosférou. Nasledujúci deň bola hlavným bodom programu šikmá veža, ktorá zaujala návštevníkov z oboch strán. Na jednej strane to bol výstup hore, kde sa rozprestierala ako na dlani celá Pisa a na strane druhej to bolo neúmorné cvakanie fotoaparátov s pokusmi oprieť sa, zhodiť či chytiť šikmú vežu zdola. Pre tých, ktorých nezastavilo v objavovaní krás ani ostré slnko, bola pripravená prechádzka mestom. Neskoré popoludnie a večer si výletníci spríjemnili chvíľami relaxu v morských vlnách. V sobotu ich miernym dažďom privítala turistami veľmi vyhľadávaná a ozaj prekrásna Florencia. Mesto, kde na vás história a významné pamiatky priam dýchajú na každom kroku. Ťažko tú florentskú jedinečnosť opísať, ale kto tam už bol, ten presne vie, prečo je Florencia taká ospevovaná. Po najvýdatnejšej a najdlhšej večery tohto výletu sa spokojným dušiam prestrela nočná panoráma mesta. Nový deň priniesol nové miesta, tentoraz to bola Ravenna známa svojimi kostolnými mozaikami, ktoré si mal možnosť každý do sýtosti preskúmať. Predposledný deň bol venovaný poriadnemu odreagovaniu a oddychu po náročných dňoch plných chodenia a páľavy. Každý si prišiel na svoje v zábavnom parku Mirabilandia, kde niektorým nestačil ani jeden celý deň na vyšantenie sa na rôznych atrakciách a kolotočoch. Posledný deň bol venovaný romantickým Benátkam s gondolami, lodnými taxíkmi a zaplavujúcim sa námestím svätého Marka. Smrteľne unavení, ale zato duchovne naplnení zážitkami, sa bardejovskí pútnici pobrali na dlhú cestu k sladkému domovu.

Touto formou sa chcem ešte raz poďakovať organizátorom a všetkým zúčastneným, že sme vytvorili príjemnú atmosféru a mohli sa aj vďaka dobrodincom zúčastniť takého krásneho výletu. Ďakujeme.

Patrícia Džundová

[Best_Wordpress_Gallery id=“24″ gal_title=“Narodeninová púť 2015″]

Najnovšie články