V Levoči sme dali bodku za prázdninami

IMAG0005(31.8.2015, Levoča) Tohtoročná jubilejná tridsiata Bodka za prázdninami na Mariánskej hore v Levoči prilákala 260 chlapcov zo 16 saleziánskych stredísk na Slovensku.

Najpočetnejšie stredisko tento krát bolo Humenné, odkiaľ prišli päťdesiati chlapci. Po tejto krátkej štatistike, pridáme tú našu bardejovskú. Skoro ráno vyrážali 20 chlapci z Vinbargu a 5 chlapcov z Poštárky spolu s 5 saleziánmi z Bardejova.

Program odštartoval súťažou v scénkach, zasmiali sme sa, trochu strápnili, ale priali víťazom z Michaloviec, ktorým sa najlepšie podarilo vystihnúť myšlienku tejto bodky: „Poďme na to“. Tieto slová adresoval svojho času don Bosco Panne Márii na jednej ceste po Francúzku a vďaka tejto dôvere v jej pomoc napokon táto cesta priniesla veľké požehnanie a podporu mnohých dobrodincov pre jeho činnosť. Cenu odovzdal náš otec direktor Anton Červeň, ktorý vyzdvihol aj chlapcov z Poštárky za ich vtipnú scénku.

Mladí saleziáni pomohli chlapcom s prípravou na svätú spoveď, ktorá je tou peknou bodkou za prázdninami. Mali široký výber kňazov, ku ktorým mohli prísť. Bol to pohľad, pri ktorom by aj don Bosco asi neudržal slzy dojatia.

Hry pre mladších viedli novici, ktorí sa stali na chvíľu tými prvými saleziánmi (don Vagáč), ktorí mali prísť na Slovensko a potrebovali kvalitných spoločníkov. Vďaka šikovnosti a bystrosti pri hrách sa deťom napokon podarilo takúto partiu dať dokopy. Zároveň maľovali obraz don Bosca, ktorý po umeleckej stránke asi nevojde do histórie, ale má veľkú symbolickú cenu.

Súčasne sa starší chlapci rozišli po workshopoch. Na výber boli štyri: o modlitbe mladých, o povolaní otca provinciála a o rozhodovaní životnej cesty. Jeden z nich o tom „Čo ukrýva duša skutočného muža“ viedol náš otec direktor.

Svätou omšou sme vyvrcholili oslavu a nezabudli sme spomenúť aj dvojsté výročie don Boscovho narodenia. Omšu celebroval otec provinciál Jozef Ižold.

No a máme tu poslednú bodku tejto správy, ale nech pekné zážitky prázdnin zostávajú na povzbudenie aj naďalej.

Stanislav Hurbanič, sdb

Napísali o bodke aj na saleziani.sk.

Najnovšie články